Kauno jojimo bazė
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kauno jojimo bazė

Mūsų žirgyno forumas
 
rodiklisrodiklis  Latest imagesLatest images  IeškotiIeškoti  RegistruotisRegistruotis  Prisijungti  

 

 Apie žirgo kanopas

Go down 
2 posters
AutoriusPranešimas
Deli
Įkūrėja
Įkūrėja
Deli


Pranešimų skaičius : 219
Join date : 2008-05-12
Age : 30
Miestas : Kaunas

Apie žirgo kanopas Empty
RašytiTemos pavadinimas: Apie žirgo kanopas   Apie žirgo kanopas EmptyPen. 08 22, 2008 2:34 pm

Ar esate girdėję, kad arklys turi penkias širdis: vieną krūtinėje ir po vieną kiekvienoje kanopoje? Jei taip, tai turite puikiai suprasti ir tai, kad arklio sveikata priklauso nuo jo kanopų būklės. Pasižiūrėkime plačiau, kuo taip ypatingos tos „keturios širdys“ arkliui. Visi esat matę arklio kanopą, žinote, kokia tvirta medžiaga sudaro kanopos sienelę ir padą, šiek tiek minkštesnė yra „varlės“ sritis. Keista, iš išorės į širdį visai nepanašu. Tačiau po kieta išore slepiasi tankus išsiraizgęs kraujagyslių tinklas. Ar žinote, kad pagal aprūpinimą krauju kanopa yra trečias organas arklio kūne? Tie, kurių arkliui teko nelaimė persipjauti kanopą, puikiai tą žino. Kadangi organizme vyksta pastovi kraujo apytaka, kraujas, pritekėjęs į kojų kraujagysles, padedant aplinkinių raumenų tonusui, turi sugrįžti atgal. Arklio kojos pasižymi tuo, kad apatinėse dalyse raumenų nėra, nes jie aukštai pereina į sausgysles. Kas tokiu atveju padeda grąžinti kraują atgal? Gamta sugalvojo tokį dalyką kaip "kanopos mechanizmas". Būtent kanopos mechanizmas ir atlieka raumenų funkcijas grąžinant kraują iš kojos. Arkliui judant, sveikos kanopos sienelės šiek tiek išsiplečia, o paskui susitraukia. Kai arklys pastato kanopą ant žemės, ji išsiplečia ir prisipildo kraujo, o kai kanopą pakelia – ji susitraukia ir išstumia kraują į kojos kraujagysles. Su kiekvienu žingsniu kraujas pumpuojamas iš kanopos aukštyn. Jau atsirado panašumų į širdį? Tad tam, kad vyktų normali kraujo apytaka kanopose, kojose ir visame organizme, arklys privalo judėti ir jo kanopos mechanizmas turi būti nepažeistas.
Arklio širdis, lyginat su kūno proporcijomis, yra ganėtinai maža ir nepajėgi pilnai dirbti viena. Gerai žinomas faktas, kad jei arklys ištisai gulės ilgiau nei 3 dienas, jis nugaiš. Laisvėje gyvenantys arkliai ganosi ir juda ištisą parą, retkarčiais pasiilsėdami, o kiek juda sportiniai žirgai, nuolat uždaryti garduose? Netaisyklingas kaustymas dar labiau apriboja jau ir taip mažą kanopos judėjimo laisvę. Judėjimo laisvės sumažėjimas sukelia kraujotakos sistemos sutrikimus, perkrauna širdies darbą (neveikia keturios papildomos „pompos“), sukelia kaulų retėjimą ir silpnėjimą, lėtina arklio augimą ir vystymąsi, skatina kaulų ir sąnarių ligas, kanopų deformaciją, blogus įpročius (pvz., priekandžiavimą, „meškos“ ligą) ir t.t.
Kanopos sukimba su žemės paviršiumi


Su kraujo apytaka jau išsiaiškinome, dabar pasižiūrėkime, kokias dar funkcijas atlieka kanopa. Kita kanopos funkcija yra apsauginė, tą visi puikiai žino. Tačiau ar žinote, kokia svarbą turi teisinga kanopos forma? Tai ypač svarbu normaliam kanopos mechanizmui ir tvirtam sukibimui su paviršiumi. Savotiška sveikos kanopos puodelio forma padeda „prisisiurbti“ prie slidžių paviršių. Beje, ar žinote, kad arklys puikiai jaučia paviršių kanopomis? Tačiau jei jis prastai pakaustytas, kanopos nesveikos ir dėl blogo jų mechanizmo sutrinka kraujo apytaka, šis pojūtis prarandamas. Tai neturėtų būti labai malonu, be to, sutrikdomas koordinacijos pajautimas.
Kanopos dalyvauja medžiagų apykaitoje


Dar viena kanopos funkcija - tai dalyvavimas organizmo medžiagų apykaitoje, nes kanopos rago formavimui panaudojamos kenksmingos organizmui medžiagos. Sulėtėjus kraujo cirkuliacijai, pablogėjus medžiagų perdirbimui susilpnėja kanopos sienelė, pradeda kauptis kenksmingos medžiagos, kurios nuodija organizmą. Tai gali pasireikšti odos problemomis (egzemos, netaisyklingas ir nesavalaikis šėrimasis, prastas kailis), kepenų pažeidimais bei širdies ir raumenų darbo sumažėjimu.
Kanopa amortizuoja smūgius

Apie žirgo kanopas Varlyte_kanopa_02
Kaip amortizuoja kanopa (animacija)

Dar viena kanopos funkcija - smūgio absorbcija. Esant apkrovai, kanopos sienelė keičia formą trijose dimensijose. L.Bein 1983 m. apskaičiavo, kad maždaug 80% smūgio jėgos absorbuojama deformuojantis kanopos sienelei. Čia veikia kanopos mechanizmas, išlenktas „varlės“ kaulas ir audiniai aplink jį, elastingos spiralinės ir lygios kanopos sienelės anatominės dalys.
Išvada


Atlikdama visas aukščiau minėtas funkcijas kanopa įšyla ir ši šiluma neleidžia atvėsti kraujui bei skatina medžiagų apykaitą.
Taigi, šiek tiek susipažinote su kanopos veikimo mechanizmu ir jo svarba arklio organizmui. Be sveikų kanopų nebus sveiko arklio, tad rūpinkitės savo keturkojais draugais.


Teksto autorė Jūratė Sebeckinė.
Atgal į viršų Go down
https://jojimobaze.forumlt.com
Ekvidas
Aktyviausias
Aktyviausias
Ekvidas


Pranešimų skaičius : 286
Join date : 2008-05-16
Miestas : Kaunas

Apie žirgo kanopas Empty
RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie žirgo kanopas   Apie žirgo kanopas EmptyŠt. 08 23, 2008 9:06 am

Labai idomus straipsnelis Shocked Wink

Bet ar neturetu jis buti skiltyje "zirgai', o ne "inventoriaus prieziura"? Rolling Eyes Wink
Atgal į viršų Go down
Deli
Įkūrėja
Įkūrėja
Deli


Pranešimų skaičius : 219
Join date : 2008-05-12
Age : 30
Miestas : Kaunas

Apie žirgo kanopas Empty
RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie žirgo kanopas   Apie žirgo kanopas EmptySk. 08 24, 2008 4:17 am

skiltis vadinasi "ZIRGU ir inventoriaus prieziura". Very Happy
Atgal į viršų Go down
https://jojimobaze.forumlt.com
Sponsored content





Apie žirgo kanopas Empty
RašytiTemos pavadinimas: Re: Apie žirgo kanopas   Apie žirgo kanopas Empty

Atgal į viršų Go down
 
Apie žirgo kanopas
Atgal į viršų 
Puslapis 11
 Similar topics
-
» apie trenerius

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Kauno jojimo bazė :: Žirgai :: Žirgų ir inventoriaus priežiūra-
Pereiti į: